Senaste nytt

Sista etappen påbörjad på Södergatan

VA-arbetet på Södergatan är inne på sista etappen, och hela arbetet är beräknat vara klart i början av september. Delen närmast stationen blir tillgänglig för boende och besökare 2/5. En detaljerad skiss finns tillgänglig.

Skissen nedan visar vad som kommer vara avstängt från och med torsdag 2:a maj. Det finns en kringledning markerad i grönt, som visar var trafiken söderifrån kan åka. Det kommer gå att passera över Södergatan vid Västergatan/Östra hornsgatan. Det som är markerat i ljusblått är för att förtydliga att det är återvändsgränder.

För att skolskjutsarna ska fungera är det nödvändigt att ha stoppförbud kl. 07.00-17.00 på vardagar på en del av Lilla Torggatan och på Vaktgatan. Den tillfälliga skolskjutshållplatsen kommer vara vid badet fram till sommaren och Kristensgatan kommer vara tillgänglig under arbetets gång.

 

 

 

 

 

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.