Senaste nytt

 
Ni är alla hjärtligt välkomna till åttornas föräldramöte onsdagen den 26 september kl. 18:00. Vi inleder kvällen med en gemensam information i aulan på Rutgerskolan, där fältarbetarna redovisar resultatet från Öckeröenkäten och polisen informerar om sitt arbete i Skurup. Därefter fortsätter mötet i respektive hemklassrum: 8A sal: 81, 8B sal: 62, 8C sal: 63, 8D sal: 72 och 8E sal: 82. Vi beräknar att avsluta mötet vid 19.30-tiden. Om ni har några allmänna frågor kring ungdomarnas skolgång och utbildning, kan ni maila dem till oss mentorer innan mötet, dock senast måndagen den 24 september.


Anmälan till föräldramötet sker till mentorerna via mail senast måndagen den 24 september.


Kvällens agenda i hemklassrummen:

 

  1. Information om Op/Ll- passet
  2. Samarbete mellan skolan och hemmet angående konflikter på sociala medier.
  3. Dwecks mindset; hur vi kan tänka kring inställningar till lärande.
  4. Övrig frågor
Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.