Senaste nytt

Hej! 
Vi söker ca 20-30 st statister i högstadie-ålder till en kortfilm som spelas in på Skurups Folkhögskola 13-14 januari. 
 
Filmen heter  LISA och är skriven och regisseras av Adam Lunneborg och är en produktion av Carbs Collective. 
 

Filmen handlar om en tjej, Lisa, som går på högstadiet. Lisa är tillbakadragen och tyst och puchas till till gränsen när hennes enda vän och allierade i skolan blir sjuk och lämnar henne ensam i den konstant påfrestande skolmiljön. Vi får följa Lisa under en dag i skolan då denna enda vän, en lärare, ersatts av en vikarie. 

 

Målet med filmen är att lyfta frågor om mobbing, sexualitet, om vem vi är och resan till att hitta oss själva. Vi kommer att skicka in filmen till Barn & Ungdoms Film Festival i Malmö och även försöka sälja in filmen som skolbio. 

 

Vid intresse maila lisakatrinmartensson@ gmail.com så får ni mer information. 

 

Skulle vara jätteroligt om ni vill vara med! 

Allt gott

Lisa, SAD 

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.